Blog Page Title

Migren Ameliyatı

CERRAHİDE MİGREN AMELİYATI

Özellikle ışıktan ve sesten etkilenme, yorgunluk, ağrı, bulantı, kabızlık ya da ishal, susuzluk, huzursuzluk belirtileri gösteren migren hastalığı nörolojik bir hastalıktır. Otonom sinirleri ilgilendirir. Sinir dallarındaki bir veya birkaç noktada ağrının meydana gelmesiyle, kişinin ayakta durabilmesini bile etkileyecek şekilde olan ağrı tipidir. Diğer baş ağrılarından farklıdır. Çünkü migrene bağlı baş ağrısı uzun süren bir ağrı tablosudur. Bazı hastalarda auralı bazı hastalarda ise aurasız migren ağrıları görülebilir. Migren tedavisinde pek çok kişi ilaçla tedavi olmayı seçse bile, bugüne kadar ilaçla iyileştim diyen hiç yoktur. Migren ağrılarını %90’lık bir başarı oranıyla ortadan kalkması mümkündür. Amerika’da bulunan bu cerrahi migren operasyonları ile bu ağrılardan kurtulmak mümkündür ve bu anlamda birçok başarılı operasyon Amerika’da yapılmaktadır. Migren ameliyatı, Türkiye’de İstanbul ilinde sadece birkaç hekim tarafından yapılmaktadır.

Migren Ameliyatı; ufak tefek cerrahi girişime bağlı riskler dışında, herhangi bir tehlikesi olmayan, cerrahi girişimdir. Migren ameliyatında anestezi kullanılır. Genellikle endoskopik ameliyatlar şeklinde yapılsa da bazen açık ameliyatlar da yapılabilir. Eğer ağrı bölgesinde sinir damar yan yana ise cerrahi işlemde küçük damarsal bir dekompresyon yapılır.

Migren ameliyatında; migren ağrılarına neden olan sebebin köküne inilerek serbestleme ve rahatlatma müdahalesinde bulunulur. Migrene neden olan ağrılara 4 önemli kafa bölgesindeki sinirler neden olabilir. Bu bölgelerden alın bölgesinde supraorbital ve supratrroclear sinirlere müdahale edilerek serbeslenir. Şakak bölgesindeki zygomaticotemporal sinire müdahale edilerek baskı ortadan kaldırılır. Nasal bölgedeki ağrılar için; trigeminal kafa sinirlerinin yüzeyel dalı, burun hava yolundaki kıkırdaklar arasında sıkışmasından kaynaklandığı için burundaki septum,konka ve hava pasajındaki kontakt noktalara müdahale edilir. Ense kökünden kaynaklı ağrılar için oksipital sinire müdahale edilerek rahatlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal lazer epilasyon burun estetigi pendik lazer epilasyon nişantaşı lazer epilasyon şişli lazer epilasyon