Blog Page Title

Obezite Tedavisi

Hangi Obezite Cerrahisi Yöntemi Size Uygun?

Hangi kilo verme ameliyatının (obezite cerrahisi) sizin için uygun olduğuna karar vermek için mi uğraşıyorsunuz? O halde hızlı rehberimize bir göz atın!

Çoğu insan artık obezite tedavisi için obezite ameliyatını tercih ediyor ve önemli miktarda kilo kaybederek daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip oluyor. Ancak obezite cerrahisi söz konusu olduğunda birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Obezite cerrahisi yöntemleri arasından doğru tercih yapmak için birçok faktör bulunmaktadır. Vücut kitle indeksi, beslenme alışkanlıkları, herhangi bir sağlık probleminin olup olmaması, daha önce geçirilen cerrahi işlemler ve istenen kilo kaybı gibi birçok faktör değerlendirildikten sonra, doğru tercih yapılabilir. Obezite cerrahisi için uygun olan aday özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan veya,
  • Vücut Kitle İndeksi 30-35 arasında ve obezite nedeniyle sağlık sorunları bulunan,
  • Obezite Hastalığı için diyet, egzersiz ve takip programlarını denemiş, ancak bir fayda görmemiş,
  • Genel sağlığı normal ameliyat ve anesteziye engel durumu olmayan kişiler,

 

Obezite cerrahisi türleri ise şu şekildedir:

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite cerrahisi yöntemleri arasında en sık kullanılan doğal besin geçiş yönünü ve barsak florasını bozmadığı için, tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatında, midenin yaklaşık %75’i kalıcı olarak cerrahi ile çıkarılmaktadır. Böylece hasta sadece küçük öğünler tüketebilir ve daha uzun süre boyunca kendi tok hissedebilir. Tüp mide ameliyatı sayesinde açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolünü sağlayan hormonal düzen tamamen değişmekte, bu da hastanın daha az acıkmasına, daha uzun süre tok kalmasına neden olmaktadır.  Tüp mide ameliyatı ile fazla kilonun yaklaşık %60-70’ i kaybedilmektedir. Bu nedenle çok etkili bir tedavi seçeneğidir.

Doğal besin akış yönünü ve barsak florasını bozmaması, ömür boyu vitamin ve mineral kullanımına gerek olmaması nedeniyle obezite cerrahi düşünen hastalar için tüp mide ameliyatı iyi bir tercihtir.

Gastrik Bypass

Gastrik bypass ameliyatında mide küçültülerek, ince bağırsaklara belirli bir mesafeden yeniden bağlanır. Bu obezite cerrahi ameliyatı yöntemi yiyecek tüketimini azaltır ve tüketilen bazı yiyecekler ince bağırsağa ulaştığı için tamamen sindirilmez, bu da daha az kalori emilimine yol açar. Gastrik bypass hastaları, fazla kilolarının %70-80 ‘ini kaybedebilirler.

Gastrik bypass cerrahisinin iki türü bulunmaktadır. İnce bağırsakların hiç ayrılmadan direk mideye bağlanması yöntemi mini gastrik bypass olarak adlandırılırken, ince bağırsağın ayrılarak bir ucunun mideye, diğer ucunun ise belirli bir mesafede yeniden bağırsağa bağlanması işlemi ise Roux en Y gastrik bypass olarak adlandırılır. Teknik farklar haricinde her iki cerrahi işlemi de benzer sonuçlar vermektedir.

Mide bypass ameliyatları sonrasında sadece kalori ve yiyeceklerinin emiliminin bozulmaması, vitamin ve mineral emiliminin de bozulması, ömür boyu vitamin ve mineral kullanımına neden olması, karında görüntülenemeyen kör bir mide kalması gibi nedenlerle ilk tercih olarak çok gerekmedikçe düşünülmemelidir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal lazer epilasyon burun estetigi pendik lazer epilasyon nişantaşı lazer epilasyon şişli lazer epilasyon