Blog Page Title

Thulep Tekniği ile Prostat Ameliyatı

İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak bilinen prostatın benign (kanserli olmayan) büyümesi erkeklerde en sık görülen prostat problemidir. Neredeyse tüm erkekler yaşlandıkça prostat büyümesi yaşar, gerekli olan durumlarda ise çeşitli yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi olabilirler.

Belirtileri nelerdir?

Prostat bezi üretrayı (vücudun idrarını taşıyan tüp), çevrelediğinden prostat büyümesi tüpün tıkanmasına yol açabilir. Bu durumun sonucunda idrar akışı yavaşlama veya birikme, idrara çıkma zorluğu, sık idrara çıkma, aciliyet hissi (ani idrara çıkma ihtiyacı), idrar yapmak için gece sık kalkmanız gerekebilir.

Semptomlar ilerledikçe prostatın genişlemesi üretranın tıkanmasına neden olabilir. Mesane taşları ve enfeksiyonu oluşabilir. İdrarda kan görülebilir. Mesanede büyük miktarda ekstra idrar tutulması nedeniyle geri basınçtan dolayı böbrekler zarar görebilir. İdrar borusunun ani tıkanması, idrara çıkmayı imkansız hale getirebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Öncelikle tıbbi geçmişe bakılır ve fiziki muayene yapılır. Prostatı hissetmek için rektumu fiziksel olarak kontrol edebilir. Bu muayene, prostatın boyutunu tahmin etmesini ve olası kanser riski belirtilerini tespit etmesini sağlayabilir. Bunun dışında teşhis için çeşitli tahliller ve testler yapılması gerekebilir. Bu testler idrarın akış hızı, mesanede kalan idrar oranını tespit edilmesini sağlar. Ek olarak, mesane kontrolü için sistoskopi prosedürü uygulanabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hafif semptomları olan hastalar, durumlarının kötüye gitmediğinden emin olmak için sürekli gözlem dışında tedavi gerektirmeyebilir. Belirtiler şiddetliyse, bir dizi tedavi seçeneği vardır.

HoLEP tedavisi nedir?

HoLEP, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) nedeniyle idrar akışı tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan bir lazer türüdür. HoLEP prosedürü süresince hasta genel anestezi altında (uykuda) olur. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı genel anestezi alamaması durumunda, spinal anestezi ile belden aşağısı hissiz hale getirilir. Rezektoskop adı verilen cerrahi bir alet üretranın içine yerleştirilir (mesaneden idrar taşıyan kanal). Kamera içeren rezektoskop, prostat bezinin iç yapısını monitöre yansıtarak cerraha kapalı teknikle ameliyat etme imkanı sunar.

ThuLEP tedavisi nedir?

ThuLEP yöntemi, Thulium lazer kullanılarak uygulanan en güncel endoskopik prostat ameliyatıdır. ThuLEP cerrahisinde mesane içerisine atılan büyümüş prostat dokuları özel bir cihazla parçalanıp idrar deliğinden vücut dışına çıkarılır. Thulium lazerde daha az doku ve hücre hasarı meydana gelir. ThuLEP lazer ameliyatları prostat hacmine bağlı olarak ortalama 1-3 saat sürer.

Hastanede kalış süresi prostat boyutuna ve hastanın yaşı, ek hastalıkları veya kan sulandırıcı kullanımına bağlı olarak ortalama 1-2 gün kadardır. ThuLEP yönteminde büyümüş prostat dokusu prostat kapsülünden tamamen ayrılarak çıkarıldığından şikayetlerde tekrarlama beklenmez. İdrarda yanma (dizüri) veya kanama genellikle görülmez. Hastalar genellikle 1-2 gün içinde taburcu edilir, ortalama bir haftalık dinlenme süresinden sonra normal yaşamına dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal lazer epilasyon burun estetigi pendik lazer epilasyon nişantaşı lazer epilasyon şişli lazer epilasyon