Blog Page Title

Burun Estetiği

burun estetiği ameliyatı

İnsanlarla yüz yüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, karşınızdaki kişinin burnunuza odaklandığını düşünüyorsanız, aynanın karşınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa.. Burun estetiği ameliyatı bu problemleri çözmek için yapılır

Burun estetiği ameliyatları ile ile burun küçültülüp büyütülebiliyor. Varsa kemeri alınıyor. Burun delikleri küçültülüp, burun ucu düşük ise kaldırılabiliyor. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltılabiliyor. Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletilebiliyor. Ucu aşırı kalkık ise normale döndürülebiliyor, burun çok uzun ise kısaltabiliyor, kısa ise uzatılabiliyor. Eğik ve çarpık ise düzeltilebiliyor.

SOLUNUM SİSTEMİNİN BAŞLANGICI
Burun estetik olarak önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz. Burun estetiği ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.

EN ZOR ESTETİK AMELİYAT
Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır. Burun estetiği ameliyatının amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hem de estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir. Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar. Maalesef güzel burun yapmak adına bazen burun yüzde orantısız hale getiriliyor yani aşırı küçültülüyor. Burun yüzdeki hakimiyetini kaybediyor. Yüzde kaybolup gidiyor. Küçük burun isteği ile gelen hastalara bu konu çok iyi anlatılmalıdır. Estetik burun ameliyatı ile özellikle bu uyum yakalanmaya çalışılır. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara farklı alternatif burunlar sunulur. Çünkü hiç bir şeyde olmadığı gibi burun estetiğinde de mutlak doğru yoktur.

HER YÖNDEN GÜZEL OLMALI
Estetik anlamda güzel bir burun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan(profil)den görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez alttan da güzel durmalıdır. Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır. Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.

AÇIK VE KAPALI TEKNİK
Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mm lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur ve ameliyat hiç bir şey şansa bırakılmadan görülerek yapılır.
Buruna şekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalışılarak verilir. Her insanda farklı olan bu kıkırdak yapıları tek tek analiz edilip, sorunları tespit ettikten sonra bu sorunlara uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir. Estetik burun ameliyatı; bir nevi hekimin hastanın burun anatomisi ile oynadığı satrançtır. İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyattır.

ERKEN İYİLEŞME BİR HAFTA
Burun estetiği ameliyatı sonrası erken iyileşme 1 hafta ancak burnun istenen hale gelmesi 4-6 ayı bulabilir. Bu ameliyat için üst yaş sınırı yoktur. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösterir. Kızlarda 14-15, erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Kararımı verdim. Ne yapmalıyım?
Burun estetiği ameliyatı öncesi burnunuzun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir şekilde muayene edilir. Burnun dışındaki problemler sizinle beraber değerlendirilip tartışılır. Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır. Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır (imagining). Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur. Ameliyat süresi problemlerin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, ortalama 3 ila 4 saati bulur. İstanbul ‘da 2018 yılı için Burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hazırlık süreci
– Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve türevi ilaçlar burun estetiği ameliyatından bir hafta önce kesilmelidir. Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.
– Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.
– Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.
– Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).
– Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
– Eğer ameliyat öğleden önce ise gece 24’ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.
– Ameliyat saatinden iki saat önce hastaneye yatılması gerekli tetkiklerin yapılması(laboratuvar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirme için gereklidir. Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.
-Badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse burun estetiği ameliyatından kısa bir süre önce almamanızı öneririm. Çünkü bu gıdalar nadiren de olsa kanamayı artırabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal lazer epilasyon burun estetigi pendik lazer epilasyon nişantaşı lazer epilasyon şişli lazer epilasyon