Blog Page Title

Selülit Cerrahisi

Selülit Cerrahisi

Kışın başlayan selülitlerden kurtulma çabası her yaz, çoğunlukla başarısız olurken, son yıllardaki gelişen teknoloji ile selülitler artık bayanlar için 15 dakika kadar basit bir sağlık problemi. Teknolojik cihazların faydası ile, kadınlar bacaklarındaki portakal görünümlere veda etmek için, güzellik merkezlerine ve dermatologlara akın akın başvuru yapıyor. Tıpta ise, dokunun iltihabı olarak bilinen selülitleri, kendi kendine yok etmesini beklemek pek kabul edilebilir bir olgu değil, zira selülit, bir süre sonra kendi kendini yok edebilen bir hastalık değildir. Selülitin oluşmasındaki etken faktörlerin beslenmesi ve ilerletilmesi ile selülit zaten kaybolmayacak, aksine daha da ilerleyecektir. Mankenlerin, genç kızların ve zaman zaman erkeklerin özgüvenini kaybetmesine neden olan, kıyafet tercihine kadar etki edebilen selülitler, doğal yöntemler ile çözülebilse de bazı inatçı selülitler için selülit cerrahisi şart olmakta. Geçmişten günümüze kadar, liposuction ile selülit tedavisi yapılsa da, hastalar ya memnun kalmıyor ya da selülitler tamamen kaybolmuyordu. Bunun sebebini araştıran tıp dünyası, selülit ve liposuction arasındaki incelemelerini derinleştirerek, doğru bilinen bir yanlışı ortaya çıkardılar. Liposuction çok derine giden yağların temizlenmesini sağlarken ,derinin hemen altındaki yağ tabakasına çok fazla müdahale edilmediğini vurgulandı. Selülitleri liposuction yöntemi ile eritmek için, gerekli olan selülit cerrahisi cihazlarının geliştirimesine bu şekilde başlanmış oldu. Artık, direk selülit odaklarına yapılan selülit cerrahisi işlemleri ile, selülitler yok olmakta. Genelde yanlış olarak bilinen liposuction ile selülitlerden kurtulmanın mümkün olduğu kanısı, günümüzde kanıtlanması ile önemini yitirdiği için, 1 yıldır uygulanmaya başlanan selülit cerrahisi ile uzun uğraşlara ve bitkisel yöntemlere son verebilmek mümkün.

Nedir bu selülit cerrahisi ?

Liposuction ile yapılan yağların alınması işlemi selülit cerrahisi değildir, aksine liposuction hiçbir selüliti gidermede etkin rol oynamaz. Selülit cerrahisi olarak belirttiğimiz bu işlem, planlanmış bir program ile yapılır. Selülit cerrahisi, belirlenen bölgelerdeki selülit odacıklarının çizilmesi ve deri altına müdahale ederek eritilmesi ile yapılan bir işlem. Ultrasonik bir liposuction cihazı ile selülitler parçalanarak, yok ediliyor. Yaş açısından bir sınırlama olmayan selülit cerrahisine, her yaştan bayan ve erkek başvurabiliyor.

Selülit cerrahisi nasıl yapılır?

Güzellik uzmanlarına ya da dermatologlara başvurmak sureti ile, kilonuz ve beslenme alışkanlıklarınız gibi selülit ile doğrudan ilişkili bilgiler toplanır. Yaş sınırı fark etmeksizin, selülit cerrahisi işleminiz, selülit liposuction aleti ile yapılır. Derinin altındaki toplanan iltihabi bölgelerdeki yağlar, eritilerek selülit odacıkları düzlenmeye çalışılır. Düzenli yeme sistemini sağlamanız halinde, selülit cerrahisinde güzel sonuçlar alabiliyor iken, spor destekli selülit cerrahisi ile selülitleri tamamen hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Selülit cerrahisi ile kesinlikle selülitlerden kurtulabilir miyim?

Bu soru bir çok bayanın aklından geçiyor olsa da, bunun net yanıtı sizde saklı. Kısa süreli cerrahi çözümleri uzun vadede sizin desteklemeniz gerekir. Siz eski yemek stlinize dönerseniz, sigara alkol ve kafeini tekrar hayatınıza sokarsanız, yüksek bir oranda selülitlerinizi yeniden vücudunuzda toplarsınız. Bu sebeple, selülit cerrahisine kesin karar verdiyseniz, öncelikle spor- diyet kavramlarını hayatınıza entegre etmelisiniz, zira paranız ve çekeceğiniz acı önemli değilse, yapmayabilirsiniz.

Selülit cerrahisi tehlikeli mi?

Selülit cerrahisi işleminin, herhangi bir hayati tehlikeye sebep olmadığı kanıtlanmıştır. Lokal ya da genel anestezi altında yüksek teknolojili hastanelerde ya da kliniklerde selülit cerrahisi işleminizi yaptırabilirsiniz.

Selülit cerrahisi yaptırmak istiyorum, ne kadar sürede iyileşirim?

Bu yapılan işleme ve sizin desteğinize göre değişir. Ancak, 3-5 gün içerisinde çalışma hayatınıza dönebilirsiniz.

Selülit cerrahisi çeşitleri nelerdir ?

Vaser Smoot olarak bilinen selülit cerrahisinin bir diğer adı ultrasonik liposuction işlemidir. Vaser smoot asla seans ile yapılan bir işlem olmayıp, direk olarak ameliyat yani cerrahi bir işlemdir. Diğer tıbbi alet ve mekanizmalar selülit cerrahisi değil, selülit tedavisi olarak anılmalıdır.

Selülit cerrahisi olduktan sonra bize neler düşüyor?

*Öncelikle yağlı yiyecek, kafeinli içecek ve sigara gibi toksin maddeleri kesinlikle terk etmeliyiz.
*Yoğun bir spor yapmamıza gerek yok, günde 30 dakikalık yürüyüş veya bisiklet sürmek ile, selülit cerrahisi işlemimizi kalıcı olmasını sağlayabiliriz.

*Hareketsiz kaldığımız anlarda bile, bacaklarımızı bir şekilde çalıştırmalıyız. Dolaşım sistemi bozukluğunun en çok nedeni hareketsizliktir.

Bu 3 maddeye selülit cerrahisi sonrası da dikkat ederek, yaptırdığımız bu işlemden başarılı sonuçlar almamız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal lazer epilasyon burun estetigi pendik lazer epilasyon nişantaşı lazer epilasyon şişli lazer epilasyon